Post

Co to jest lampa LED?

kolory lamp ledMówiąc słowami definicyjnymi lampa Led będzie to urządzenie o charakterze półprzewodnikowym, który ma określony skład i pod wpływem przepływającego prądu będzie generować powstające światło. Pierwsza lampka led o kolorze czerwonym, która wytwarzała światło widoczne dla oka ludzkiego powstała w 1962 roku. Później badania pozwalały tworzyć różne inne kolory. Powstawały lampki led w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim czy fioletowym. Z czasem całe układy scalone. Wyzwaniem było doprowadzenie do tego, by ilość tworzonego światła była większa nić energia spożywana przez diodę ledową. Przy produkcji lamp do domu najczęściej dąży się do tego, by lampy LED były w stanie odtworzyć spektrum światła słonecznego. Wzrok człowieka jest bowiem przygotowany do tego, by patrzeć na to białe światło.

Do generowania światła białego lampy LED można wykorzystywać na dwa sposoby. Może się składać z czerwonego, zielonego i niebieskiego światła LED, które będzie razem łączyć się i emitować światło białe. Popularniejszą metodą będzie jednak użycie niebieskiego światła led, które zostaje pokryte odpowiednimi związkami chemicznymi, któ®e doprowadzą do tego, że emitowane światło będzie podobne do tego słonecznego. Luminofluor, który jest nakładany na taką diodę będzie jednak zmniejszał strumień świetlny, dlatego ciągle dąży się do tego, by uzyskać możliwie najlepszą równowagę między poziomem i barwą światła, które jest emitowane. Fioletowe światło LED, daje szanse na to, że w najbliższym czasie zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać tą poprawę parametrów i będziemy mieli lepsze wyniki.

światło ledCo odróżnia lampy LED od innych? Żarówka, która ma około 100 W i daje najbardziej rozpowszechnione światło będzie emitować około 17 lumenów na wat zużywanej mocy. Będzie to pokazanie skuteczności świetlnej. Tutaj skuteczniejsze będą lampy halogenowe, które dają około 30 lumenów na Wat. Jeśli chodzi o szerokie spektrum światła, które jest tutaj przesunięte w kierunku niebieskiego krańca widma. O takim świetle mówi się, że ma wysoką temperaturę barw. Lampy takie określa się niekiedy jako chłodno białe. Wynika to z tego, że niebieski jest określony jako kolor zimny a czerwony jako ciepły. Lampy fluorescencyjne zazwyczaj spotkamy w biurach i przemysłowych obiektach. Świetlówki CFL będą szeroko reklamowane jako oszczędność w stosunku do zwykłych żarówek. Mówi się, że dają od 60 do 80 lumentów na WAT. W większości nie będzie można jednak regulować światła i będzie emitowane światło białe, gdzie kolor jest nienaturalny. Poza tym mają rtęć i przez to nie są do końca bezpieczne.