Post

Co trzeba wiedzieć o światłach

Zanim wybierzemy odpowiednią oprawę oświetleniową do naszego pokoju, musimy najpierw zrozumieć "światła".

Najlepszym źródłem światła w przyrodzie jest słońce, które zostało zaadaptowane przez ludzi przez tysiące lat. Dlatego powszechnie uważa się, że im światło jest bliższe światłu słonecznemu, tym lepiej.

3 parametry o światłach

Istnieją trzy parametry, aby ocenić, czy światło jest odpowiednie: natężenie oświetlenia, temperatura barwowa i wskaźnik oddawania barw.

ILUMINANCJA
Iluminancja to całkowity strumień świetlny padający na powierzchnię, na jednostkę powierzchni. Jest to miara tego, jak bardzo padające światło oświetla powierzchnię, która może być użyta do opisania jasności światła, czyli tego, co najbardziej interesuje właściciela "czy mój dom jest wystarczająco jasny". Konkretną wartość można zmierzyć za pomocą iluminometru.

Wysoka moc nie oznacza, że jasność jest wysoka, ponieważ skuteczność świetlna różnych typów świateł jest bardzo zróżnicowana. Na przykład, lampa LED o mocy 8W jest tak samo jasna jak żarówka o mocy 40W.

Powszechnie stosowane natężenie oświetlenia dla pomieszczeń to 100-200 luksów dla ganku, magazynu, sypialni, kuchni i toalety; 100-300 luksów dla salonu; 250-500 luksów dla miejsca pracy.

TEMPERATURA BARWOWA
Temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, za pomocą symbolu K, jest standardową miarą wyglądu światła - tego, co ogólnie określamy jako "ciepły" lub "chłodny" wygląd światła.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje temperatury barwowej dla żarówek: Miękka biel (2700K - 3000K), Ciepła biel (3500K - 4100K) i Światło dzienne (5000K - 6500K). Im wyższa liczba stopni Kelvina, tym bielsza temperatura barwowa. 

Na przykład źródło światła Crystal Ring Chandelier jest LED paski świetlne (temperatura barwowa może być zmieniana między 3000K, 4500K i 6000K, które mogą być używane do tworzenia różnych atmosfer.

Zwykła temperatura barwowa różnych źródeł światła to światło świec 1900K, żarówka 2800K, świetlówka 4500K, światło słoneczne 5400K.

Ogólnie zaleca się stosowanie niskiej temperatury barwowej dla spokojnej atmosfery i wysokiej temperatury barwowej dla atmosfery pracy. Konkretna wartość temperatury barwowej jest określana przez osobiste preferencje, ale 6500K jest górną granicą w powszechnej rodzinie.

WSKAŹNIK ODDAWANIA BARW

Wskaźnik oddawania barw (CRI) jest ilościową miarą zdolności źródła światła do ujawniania kolorów różnych obiektów wiernie.

Liczbowo, oceny CRI wahają się od 0-100. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik CRI, tym lepiej źródło światła oddaje kolory.

Przy oświetleniu o wysokim CRI, czerwienie będą wydawać się czerwone, zielenie będą wydawać się zielone itd.  Natomiast światła o niskim CRI powodują zniekształcenie kolorów i poważnie zwiększają zmęczenie wzroku.

Słońce w południe ma CRI równy 100. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, CRI oświetlenia zewnętrznego powinien wynosić powyżej 65, a wewnętrznego powyżej 80.

Natężenie oświetlenia, temperatura barwowa i współczynnik oddawania barw wzajemnie na siebie oddziałują. Przy odpowiednim natężeniu oświetlenia należy wybrać lampy o właściwej temperaturze barwowej i wskaźniku oddawania barw, aby uzyskać najlepsze wrażenia sensoryczne.

Na przykład, gdy natężenie oświetlenia w sypialni wynosi 150 Lux, lepiej jest użyć ciepłego białego światła o temperaturze barwowej 3000K, w przeciwnym razie spowoduje to, że kolor będzie zbyt ciemny lub zniekształcony.

Każdy ma inną akceptowalność dla koloru światła. Niektórzy ludzie czują, że światło o temperaturze barwowej 3000K jest bardzo ciemne, nawet jeśli wskaźnik oddawania barw jest wystarczająco wysoki. Dlatego lepiej jest poczuć atmosferę światła o innej temperaturze barwowej w sklepie fizycznym, a następnie dokonać właściwego wyboru.

Po zapoznaniu się z podstawowymi parametrami światła, masz ogólne zrozumienie światła. Teraz idziemy dalej.

Rodzaje świateł

Sztuczne źródła światła dzielą się głównie na żarowe, halogenowe, fluorescencyjne, energooszczędne i LED. Wszystkie rodzaje świateł mogą być stosowane w żyrandolach Sofary.

INCANDESCENT
Żarówka to źródło światła z drutem wolframowym nagrzanym do tak wysokiej temperatury, że świeci światłem widzialnym (żar).

Światło żarowe jest zbliżone do światła słonecznego o widmie ciągłym, a wskaźnik oddawania barw wynosi powyżej 95.

Są one wykonane w bardzo szerokim zakresie rozmiarów, mocy i napięć i są szeroko stosowane w oświetleniu domowym i komercyjnym.

W porównaniu z innymi typami oświetlenia elektrycznego, żarówki żarowe są znacznie mniej wydajne, zamieniając mniej niż 5% energii, którą zużywają na światło widzialne i zazwyczaj mają krótki czas życia - około 1000 godzin. Ponadto, temperatura barwowa żarówek nie jest wystarczająco wysoka dla obszaru roboczego.

HALOGEN

Żarówka halogenowa, znana również jako wolframowo-halogenowa lub kwarcowo-halogenowa, jest typem lampy żarowej, która wykorzystuje gaz halogenowy w celu zwiększenia zarówno strumienia świetlnego, jak i trwałości znamionowej. Jest to zmodyfikowana wersja lampy żarowej, znana z umiarkowanie wyższej wydajności, jakości światła i dłuższej żywotności oprócz zalet wysokiego współczynnika oddawania barw.

FLUORESCENT
Lampa fluorescencyjna, zwana również niskociśnieniową lampą rtęciową, jest niskociśnieniową rtęciową lampą wyładowczą, która wykorzystuje fluorescencję do wytwarzania światła widzialnego.

Przekształca energię elektryczną w użyteczne światło znacznie wydajniej niż żarówka, oprócz zalet zróżnicowanej temperatury barwowej i dłuższej żywotności ok. 2500-3500 godzin.

Wadą jest to, że widmo fluorescencyjne jest nieciągły tylko około 85 wskaźnik oddawania barw, a to trwa ponad 30 sekund, aby rozpocząć, aby ustabilizować. Poza tym, To również ma problemy z migającymi światłami i zanieczyszczenia rtęcią.

 ŚWIATŁO ENERGOOSZCZĘDNE

Świetlówka energooszczędna, zwana też świetlówką kompaktową, to lampa fluorescencyjna przeznaczona do zastąpienia żarówki. Zasada działania pozostaje taka sama jak w innym oświetleniu fluorescencyjnym.

Jej zaletą jest zwarta struktura, mała objętość i wysoka skuteczność świetlna. W porównaniu z lampami żarowymi ogólnego zastosowania dającymi taką samą ilość światła widzialnego, CFL zużywa od jednej piątej do jednej trzeciej energii elektrycznej i ma dłuższą żywotność ponad 6000 godzin.

Wadą jest to, że wskaźnik oddawania barw jest niski, a statecznik elektroniczny łatwo ulega uszkodzeniu.

LED LIGHT
Oświetlenie LED jest oświetleniem elektrycznym, które wytwarza światło za pomocą jednej lub więcej diod elektroluminescencyjnych (LED).  Może dojść do pełnej jasności natychmiast, bez opóźnienia nagrzewania.

Diody LED mają wiele zalet w stosunku do żarowych źródeł światła, w tym niższe zużycie energii, dłuższa żywotność (powyżej 50.000 godzin), wyższa jasność, poprawiona wytrzymałość fizyczna, mniejszy rozmiar i szybsze przełączanie.

Ze względu na nierówne widmo, niskiej jakości lampa LED ma szczególnie niski współczynnik oddawania barw, nawet niższy niż 50, który nie może nawet spełnić wymagań zewnętrznych. Dlatego wiele lamp LED wygląda olśniewająco jasno, ale efekt oświetleniowy jest słaby.

Wysokiej jakości lampy LED przezwyciężyły wady wskaźnika oddawania barw i stały się obecnie głównym źródłem światła. Aby kupić lampy LED, musisz wybrać niezawodną markę i potwierdzić, że współczynnik oddawania barw jest wyższy niż 80.

Mam nadzieję, że ta wiedza da ci kompleksowe zrozumienie świateł.

żarówka lampa