Post

Co warto wiedzieć o lampach LED?

oświetlenie ledoweNajbardziej podstawowa definicja lampy LED mówi o tym, że jest to elektroniczne urządzenie o określonym składzie materiałowym. Tym, co jest dla niej charakterystyczne, jest właściwość pozwalająca na emitowanie światła pod wpływem przepływającego przez nią prądu. Pierwsza czerwona lampa LED, która wytwarzała światło widzialne dla ludzkiego oka, została wyprodukowana dość dawno temu, miało to bowiem miejsce w odległym roku 1962. Z czasem opracowano też rozwiązania pozwalające na uzyskanie światła żółtego, pomarańczowego, zielonego, niebieskiego oraz fioletowego, przedmiotem badań stało się zaś przede wszystkim zwiększenie ilości wytwarzanego światła w odniesieniu do dostarczanej do lampy energii. Producenci lamp LED stawiają sobie zresztą bardzo konkretne cele, liczą bowiem na to, że odtworzą spektrum typowe dla światła słonecznego. Właśnie widzenie „białego” światła jest przecież najbardziej naturalne dla ludzkiego wzroku.

Oczywiście, dziś możliwe jest już wykorzystywanie lamp LED do generowania białego światła, a sam proces odbywa się na dwa sposoby. Lampa może składać się z połączenia światła czerwonego, zielonego oraz niebieskiego, choć bardziej popularne jest wykorzystanie niebieskiego światła, a następnie pokrycie jego źródła luminoforami zmieniającymi jego spektrum. Gdy wykorzysta się kilka powłok światło w istotny sposób zbliża się do tego, jakie emituje słońce, choć należy liczyć się i z tym, że każda warstwa luminoforu doprowadza do redukcji strumienia świetlnego. Największym wyzwaniem okazuje się zatem uzyskanie równowagi zachodzącej pomiędzy poziomem oraz barwą światła, które jest emitowane. Mówiąc o różnicach pomiędzy tak zwanymi zwykłymi lampami oraz lampami LED zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że to właśnie lampy halogenowe charakteryzuje większa wydajność.

barwy w lampach ledNie można nie docenić jednak i tego, że wytwarzają one szerokie spektrum światła, a długość jego fal charakteryzuje się przesunięciem w stronę niebieskiego krańca widma. Światło takie określane jest mianem posiadającego wysoką temperaturę barw, a same lampy często określa się jako emitujące światło „chłodne białe”. Lampy fluorescencyjne cieszą się coraz większą popularnością wykorzystywane zarówno w biurach, jak i w budynkach przemysłowych. Świetlówki coraz częściej reklamuje się też jako alternatywę dla zwykłych żarówek, choć pewnym problemem ciągle pozostaje to, że nie ma możliwości regulowania natężenia światła. Kolory nie wyglądają naturalnie, a wielu użytkowników narzeka na dość wolne nagrzewanie się. Problemem może być również obecność rtęci.