Post

Oszczędności na oświetleniu

jak oszczędzać na energii

Przy oświetleniu zewnętrznym bardzo często zwracamy uwagę głównie na estetykę oraz kwestie praktyczne, całkowicie zapominając o tym, że same kwestie ekonomiczne również są tutaj bardzo istotne. Warto w takim razie poświęcić nieco czasu na znalezienie takich rozwiązań, które będą również przyjazne dla naszej kieszeni. Najtańszym źródłem światła są zwykłe żarówki, ale warto pamiętać o tym, że takie rzeczy pobierają jednocześnie najwięcej energii. Pewnym przeciwieństwem są tutaj żarówki LED-owe, które co prawda są bardzo energooszczędne, ale jednocześnie sam ich zakup stanowi jednorazowy, większy wydatek.

Wybranie odpowiedniego źródła oświetlenia samo w sobie jest bardzo ważną kwestią, choć niemniej istotne jest dobre gospodarowanie energią elektryczną. Z tego też powodu doskonałą propozycją mogą być lampy wyposażone w specjalne czujniki ruchu – włączają się one tylko w momencie, kiedy wyczują ruch w swoim otoczeniu. W większości z nich można ponadto dowolnie ustalać czas, przez jaki mają świecić już po włączeniu. Podobnym i równie przydatnym rozwiązaniem są także czujniki zmierzchowe, które uruchamiają lampy po zapadnięciu zmroku i gaszą je o świcie. Jeśli ktoś jest zainteresowany bardziej ekologicznym rozwiązaniami, to ciekawą propozycją będą dla niego lampy solarne. W swoim działaniu wykorzystują one energię słoneczną gromadzoną w specjalnych akumulatorach w ciągu dnia. Równocześnie nie dają one zbyt intensywnego światła, przez co lepiej będzie potraktować je głównie jako uzupełnienie właściwego oświetlenia. Mogą również pełnić funkcje ozdobne, bowiem nierzadko mają bardzo oryginalne formy oraz kształty.

czujniki zmierzchoweWybór na rynku jest tutaj naprawdę szeroki, zaś producenci dosłownie prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej oryginalnych rozwiązań. Bardzo ciekawą propozycją jest na przykład tablica solarna, na której wyświetla się numer naszego domu – umieszczamy ją w tradycyjnym miejscu na ścianie budynku. Możemy również zdecydować się na inteligentny system sterowania oświetleniem, w którym ustawimy między innymi czas działania lamp oraz natężenie dawanego przez nie światła.