Post

Przegląd lamp, których nie powinno zabraknąć w pokoju

oświetlenie salonuPlanowanie zagospodarowania przestrzeni w nowym lub remontowanym mieszkaniu wydaje się zdecydowanie bardziej efektywne, jeśli nie ograniczamy się do jednego tylko źródła światła. Oświetlenie jest przecież uzależnione od wielu czynników, a nasze potrzeby zmieniają się nie tylko w zależności od pory dnia i wykonywanych przez nas działań, ale nawet od nastroju. Gdy odwiedzają nas goście, liczymy na oświetlenie całego pokoju, gdy czytamy książkę spodziewamy się dobrej lampy przy fotelu, a podczas romantycznej kolacji tęsknimy za delikatnym światłem lampy stołowej. Warto zatem przyjrzeć się lampom, w oparciu o które możemy dokonać najlepszego wyboru.

Chyba największą popularnością cieszy się lampa wisząca, która często określana jest również mianem sufitowej. Nie ma w tym przypadku, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem stanowiącym podstawę oświetlenia pomieszczenia. W zdecydowanej większości przypadków lampa taka występuje pojedynczo i montowana jest na środku pokoju. Podczas dokonywania jej wyboru analizujemy przede wszystkim styl mebli, nie bez znaczenia są jednak dla nas również panujące w pokoju kolory oraz wysokość pomieszczenia. Gdy pomieszczenia są wysokie, ozdobny żyrandol prezentuje się przecież znacznie bardziej efektownie niż ekonomiczny płaski plafon.

Wybór uzależnia się również od tego, na jakie oświetlenie liczymy. Gdy zależy nam na mocniejszym świetle, najlepszym rozwiązaniem są klosze zakryte do połowy, gdy bowiem są one całkowicie obudowane, musimy liczyć się z tym, że intensywność światła ulegnie rozproszeniu. Lampy wiszące są zresztą tymi, od których oczekuje się, że zapewnią najwięcej oświetlenia. Kolor ścian, wielkość pokoju oraz ustalenie mebli nie pozostaje też bez wpływu na moc żarówki, choć zdecydowanie najczęściej wybiera się te, które charakteryzują się mocą 60W.

oświetlenie dodatkowePoszukując oświetlenia dodatkowego coraz częściej zwracamy się ku kinkietom, dla których charakterystyczne jest to, że instaluje się je tuż przy powierzchni ściany. Ich światło jest dość delikatne, nie powinno więc dziwić nas to, że kinkiety są używane przede wszystkim z uwagi na charakterystyczne dla siebie względy dekoracyjne. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na odpowiednim oświetleniu ciągów komunikacyjnych, takich, jak choćby korytarze. W każdym pomieszczeniu powinna też znaleźć się lampa stojąca, a choć mamy możliwość dokonania wyboru jednego z dziesiątek rozwiązań, szczególnie mile widziane są modele lekkie, które charakteryzuje duża łatwość przemieszczania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy dodatkowe oświetlenie przyda się w innym kącie pokoju.