Post

Przegląd zalet oświetlenia LED

lampy ledGdy analizujemy pozycję diod LED na rynku, nie możemy nie dostrzec tego, że pojawiły się one na nim stosunkowo niedawno. A mimo to nie możemy zakwestionować tego, że bardzo szybko udało się im zdobyć ogromną popularność, do czego z pewnością przyczyniła się przede wszystkim wielość charakterystycznych dla nich zalet. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście efektywność, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że analizując źródła oświetlenia oferowane w tym momencie na rynku, to właśnie diody LED można uznać za najbardziej energooszczędne. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że moduły oświetleniowe LED są wyjątkowo trwałe. Ich czas pracy może wynosić nawet 5000 godzin, a więc dziesięć razy więcej niż w przypadku żarówki halogenowej i aż 25 razy więcej niż wtedy, gdy korzystamy z klasycznych żarówek. Statystycznie, modułem LED możemy więc cieszyć się nawet przez 5-7 lat.

Dioda LED odznacza się też dużą odpornością na uderzenia, w jej skład nie wchodzą bowiem żadne ruchome elementy wykonane ze szkła, które mogłyby ulec w takich okolicznościach uszkodzeniu. Wstrząsy i uderzenia, które natychmiast rozbiłyby zwykłą żarówkę, w tym wypadku pozostają więc bez konsekwencji. Inną cechą diody LED, na którą warto zwracać uwagę jest jej ogniskowość, nie da się bowiem ukryć, że dioda LED charakteryzuje się tym, że emituje światło kierunkowe. Pozwala to na zogniskowanie jego źródła nawet bez konieczności używania reflektorów, co ma duże znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do tych opraw, które są przeznaczone do ogólnego, rozproszonego oświetlania pomieszczeń.

Osoby zainteresowane praktycznym zastosowaniem oświetlenia LED zwracają również uwagę na to, że technologia LED pozwala na osiągnięcie światła w każdym kolorze. Oczywiście, gdy mamy do czynienia z diodami podstawowymi, musimy mieć świadomość tego, że świecą one jedynie na biało, zielono, czerwono, żółto oraz niebiesko, moduły, z którymi mamy do czynienia analizując ofertę rynkową pozwalają nam jednak na uzyskanie niemal nieograniczonej palety barw.

zalety diod ledDiody LED charakteryzują się tym, że zarówno świecą, jak i gasną natychmiast po przełączeniu przez nas wyłącznika światła. Ich pełna jasność jest osiągana w ciągu zaledwie kilku mikrosekund, co wyróżnia je na tle klasycznych żarówek i świetlówek. Jeśli istnieje taka potrzeba, mogą one zresztą pracować wykorzystując ściemniacze, a do tego emitują jedynie niewielkie ilości ciepła, co jest konsekwencją ich wysokiej sprawności Można zatem korzystać z nich nawet w tych pomieszczeniach, które są szczególnie wrażliwe na promieniowanie cieplne, a więc choćby w chłodniach.