Post

Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

jak oszczędzać na energii

Gdy myślimy o oświetleniu zewnętrznym, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, że duże znaczenie ma w jego przypadku nie tylko estetyka i praktyczne walory. Nie mniej istotny wydaje się być również tak zwany aspekt ekonomiczny, zawsze mile widziane są więc przede wszystkim te rozwiązania, w przypadku których mamy pewność, że nie doprowadzą nas do katastrofy finansowej. Jeśli zależy nam na tanich źródłach światła musimy mieć świadomość tego, że najtańsze są zwykłe żarówki. Niestety, wcale nie oznacza to, że ich zakup jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem, trzeba mieć bowiem świadomość tego, że żarówki takie zużywają stosunkowo dużo energii. Już choćby dlatego, coraz częściej interesuje nas oświetlenie LED. Jest ono zdecydowanie droższe, nie można jednak nie docenić tego, że jest nie tylko energooszczędne, ale i w niewielkim tylko stopniu podatne na usterki.

Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną należy do tych praktyk, które charakteryzuje szczególna opłacalność ze względu na domowy budżet. Już choćby z tego powodu warto zastanowić się nad tymi rozwiązaniami, które są wyposażone w czujniki ruchu włączające się wtedy, gdy pod bramę podjeżdża samochód albo do ogrodu wchodzi człowiek. Zazwyczaj można wtedy określać czas świecenia, który wynosi od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Osoby, które myślą o oszczędzaniu prądu powinny zainteresować się również tak zwanymi czujnikami zmierzchowymi, które uruchamiają lampy, gdy zapada zmrok, a następnie samoczynnie wyłączają je już po wschodzie słońca.

Dobrym rozwiązaniem są też lampy solarne, a więc takie, których funkcjonowanie jest możliwe ze względu na wykorzystanie zgromadzonej w ciągu dnia energii elektrycznej. Należy jednak liczyć się z tym, że lampy takie nie są w stanie zapewnić zbyt intensywnego światła, a tym samym należy traktować je przede wszystkim jako uzupełnienie tradycyjnego oświetlenia. Charakterystyczne są dla nich nie tylko wymyślne formy, ale również kształty, mogą więc pełnić także funkcję ozdobną.