Post

Jak oświetlenie może wpływać na salon?

dopasowanie oświetlenia do salonuGdy zastanawiamy się nad najważniejszymi elementami składającymi się na wystrój salonu, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jednym z najbardziej istotnych jest jego oświetlenie. Pełni ono przede wszystkim funkcję praktyczną, duże znaczenie ma jednak również jego rola dekoracyjna. Nie można pominąć również charakterystycznych dla światła właściwości plastycznych, to bowiem właśnie one przyczyniają się do tego, że możliwa staje się zmiana proporcji małego salonu. Znalezienie odpowiedniego oświetlenia jest przy tym łatwiejsze, gdy zwraca się uwagę na kilka zasad. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że właśnie światło może udoskonalić kształt niewielkiego salonu, od jego wielkości zależy więc nie tylko liczba lamp, ale również ich wzornictwo oraz sposób, w jaki są one rozmieszczone.

Gdy mamy do czynienia z niewielkim salonem, naturalne wydaje się dążenie do jego optycznego powiększenia. Pozwala to nie tylko na podkreślenie wybranych miejsc, ale również na ukrycie jego wad. Tu warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje skierowanie światła tak na sufit, jak i na kolejne elementy dekoracyjne. Dobrym pomysłem są w takim wypadku wbudowane oraz zawieszane oprawy sufitowe zwłaszcza, jeśli dają mocne światło. Każda z nich może sprawić, że salon będzie się wydawał wyższy. Problemem nie musi być również optyczne wydłużenie salonu. Jeśli zmagamy się z tym problemem, warto oświetlić podziały ścian. Chcąc poszerzyć salon musimy z kolei koncentrować się na kierowaniu intensywnego światła na dłuższe ściany, w czym mogą nam pomóc tak reflektory, jak i kinkiety.

niewielki salonGdy salon jest wąski, światło może być umieszczone w ukrytych wnękach, gdy zaś nie dysponujemy nimi, warto pomyśleć o podświetleniu półek albo obrazów. Osoby, które obawiają się, że ich niewielki salon jest zbyt ciężki, powinny zainteresować się lampami wykonanymi z przeźroczystego szkła. Powinniśmy mieć na uwadze to, że salon można zmieniać stosując odpowiednią kolorystykę i tak salon wydaje się większy, jeśli zachowujemy faktury jasne i lśniące oraz jasne kolory. Ci ciekawe, gdy salon jest utrzymany w pogodnych barwach, jego intensywne oświetlenie wcale nie jest konieczne.