Post

Oświetlenie LED - zalety

lampy ledJedną z najpopularniejszych form oświetlania ostatnich czasów są bez wątpienia diody LED, a to wszystko za sprawą tego, iż ich wykorzystanie niesie z sobą efektywny i trwały rezultat. Oświetlenie LEDowe, posiada wiele zalet, jedną z najważniejszych jest właśnie efektywność powiązana z oszczędnością, świadczy o tym siedmiokrotnie wydajniejsza niż w tradycyjnej żarówce sprawność, a więc ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne. Diody LED, są również niezwykle trwałe, ich czas pracy wynosi aż od 5 do 7 lat, są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a więc stłuczenia, wstrząsy i uderzenia. Kolejnym atutem oświetlenia LED, jest ogniskowanie, czyli emitowane światło jest kierunkowe, dlatego nie wymaga się przy ich wykorzystania dodatkowo reflektorów. Niemniej, by za ich pomocą uzyskać rozproszone światło można zastosować specjalnie do tego przeznaczone soczewki.

Zastosowanie diody, pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnie oryginalnego efektu w pomieszceniu, bowiem w technologii LED jest możliwe osiągnięcie każdego koloru światła. W wariancie podstawowym diody wytwarzają światło w kolorach podstawowych, a więc bieli, czerwieni czy błękitu. Jednakże na rynku można znaleźć również takie, które wytwarzają światło w nieograniczonej ilości barw, a to wszystko za sprawą tego, że wytwarzane przez diody światło w trzech kolorach bazowych, może mieszać się tworząc w rezultacie ogromną ilość kolorystycznych możliwości. Cechą charakterystyczną oświetlenia LED jest krótki czas włączania i wyłączania, który zachodzi natychmiast po naciśnięciu włącznika, co jest zjawiskiem nietypowym, w porównaniu do tradycyjnych form oświetlenia potrzebujących nawet kilku sekund na ustabilizowanie parametrów pracy, co więcej po wyłączeniu, powoli tracą światło, bledną, nie wyłączają się nagle, dlatego nie ma tu możliwości pojawienia się migotania światła, jak to bywa w przypadku świetlówek.

technologia LEDCo ciekawe, technologia LED oferuje funkcje ściemniania, co jest niemożliwe w przypadku choćby nawet energooszczędnych świetlówek. W diodach, większość pobieranej energii jest zamieniana w światło, a nie w energię cieplną, jak w przypadku tradycyjnych żarówek, a więc cechuje je mała emisja ciepła, co z tym, idzie, można wykorzystywać je w pomieszczeniach wrażliwych na ciepło, tym samym nie zmieniając temperatury panującej w pomieszczeniu. Diody LED, są również ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ do ich produkcji nie używa się metali ciężkich, a więc są przyjazne dla środowiska