Post

Oświetlenie w salonie. Jak za pomocą światła powiększyć mały salon?

światło w małym salonieW salonie bardzo ważnym elementem wystroju będzie solidnie zrealizowane oświetlenie. Ma ono swoją rolę praktyczną jak i też dekoracyjną. Światło może być także elementem, dzięki któremu małe pomieszczenia będą tworzyły wrażenie większych. Dlatego warto wiedzieć jak wybierać oświetlenie do salonu. Przez światło można starannie przygotować kształt całego salonu i następnie wprowadzi się do takiego pomieszczenia przyjemny nastrój. Wprowadzając do salonu odpowiednią ilość lamp mamy gwarancję, że wszystko będzie się świetnie komponować.

Sposób na mały salon

Szczególnie w małych salonach dobrze dobrane oświetlenie jest bardzo ważne, ponieważ punkty świetlne będą mogły podkreślić styl, powiększyć wnętrze optycznie a jednocześnie uda się ukryć pewne wady. Salon, dobrze oświetlony będzie wyglądał na większy, jeśli uda się dobrze przygotować oświetlenie skierowane na sufit i te elementy, które mają dekoracyjny charakter. Jeśli uda się pionowo oświetlić podziały ścian można zagwarantować sobie, że salon zostanie optycznie wydłużony. Natomiast, by salon poszerzyć trzeba przygotować światło skierowane na dłuższe ściany. Dlatego warto stosowa ku temu reflektory i kinkiety. Rozwiązaniem, które będzie się sprawdzać w wąskich salonach będzie również światło we wnękach, które są nieco bardziej ukryte, a także specjalne oświetlenie półek i obrazów. Jeśli decydujemy się na lampy ze szkła przeźroczystego możemy uniknąć nadmiernego przytłaczającego elementu w małych salonach.

Światło dobrane do kolorów w salonie

lampy w małym saloniePrzy wyborze światła do salonu trzeba także wziąć pod uwagę to jakie barwy w takim wnętrzu zastosowaliśmy. Jeśli chcemy powiększyć optycznie salon trzeba stawiać na jasne kolory i faktury gładkie, które będą powodowały odbijanie się światła. Jeśli salon jest przygotowany w ramach pogodnych barw nie trzeba już przygotować mocnego oświetlenia. Zazwyczaj tam wystarczy oświetlenie, które będzie miało ozdobny charakter. Natomiast ciemne i matowe kolory będą wymagać przygotowania mocnego światła z dużym natężeniem. W przypadku zastosowania ciepłego światła mamy lepszy efekt rozświetlenia. Gdy tego nie chcemy uzyskać należy postawić na zimne kolory, takie które emitują przede wszystkim świetlówki. Warto zadbać o oświetlenie wnętrz już na samym początku wykańczania