Post

Oświetlenie zewnętrzne dla tarasu, ogrodu i balkonu

oświetlenie oczka wodnegoPrzed wybraniem konkretnego systemu oświetlenia zewnętrznego należy dobrze zastanowić się, czego tak w ogóle oczekujemy od takich rzeczy i jakie dokładnie zadania mają one u nas spełniać. Czasami oczekujemy tutaj jedynie zwykłej dekoracji, w innych zaś przypadkach bardziej praktycznego elementu wyposażenia naszego ogrodu – musimy zatem wiedzieć, czy chcemy po prostu polepszyć widoczność w takim miejscu, czy też stworzyć w nim ciekawą atmosferę. Możemy wybierać między innymi wśród lamp solarnych, elektrycznych czy nawet zwykłych świec i pochodni. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie elektryczne – właściwie jedynym ograniczeniem jest tutaj dostęp do sieci elektrycznej.

Oświetlenie solarne jest bardzo energooszczędne, ale jednocześnie można potraktować je tylko jako zwykłą ozdobę, bowiem nie emituje zbyt intensywnego światła. Pochodnie czy świecie to świetny sposób na wprowadzenie w ogrodzie ciekawego nastroju, choć trzeba jest stale chronić przed warunkami atmosferycznymi i uważać na ryzyko pożaru. Jeśli szukamy czegoś do zainstalowania na tarasie lub balkonie, to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oświetlenie elektryczne. Oprócz kinkietów, lamp wiszących czy reflektorów przy zachowaniu środków ostrożności możemy tutaj wykorzystać nawet zwykłe lampy domowe lub też świecie umieszczone w lampionach i specjalnych oprawach. Zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia w poszczególnych miejscach naszego ogrodu daje bardzo ciekawe efekty. Do podkreślania niewielkich elementów jego architektury lub drzew najlepiej sprawdzają się niewielkie reflektory, zagłębione w ziemi. W ciągu dnia nie są one zbyt widoczne,a dzięki zastosowaniu energii słonecznej nie wymagają one podłączenia do sieci. Nie należy jednak kierować zbyt intensywnego światła tylko na jeden element ogrodu, bowiem może stworzyć to bardzo niekorzystny efekt, bowiem wywołuje to przede wszystkim duże kontrasty pomiędzy elementami oświetlonymi w różny sposób.

oświetlenie schodówDrzewa i krzewy najlepiej jest oświetlać niewielkimi lampami umieszczonymi w jak najniższej partii pnia. Jeśli chodzi o oświetlanie oczek i innych zbiorników wodnych, to świetną propozycją jest umieszczanie specjalnych lamp pod powierzchnią wody. Do oświetlenia ścieżek i schodów warto podejść w bardziej praktyczny sposób, bowiem powinno ono mieć przede wszystkim czysto praktyczne funkcje. Światło powinno być skierowane w takich kierunkach, aby przechodzące obok osoby nie były oślepiane.