Post

Oświetlenie zewnętrzne – instalacja elektryczna

jak przygotować instalacjęW przypadku zewnętrznej instalacji elektrycznej istnieją znacznie bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zasad bezpieczeństwa niż w środku budynku. Instalacje elektryczne w takich miejscach są w końcu stale narażone na liczne czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz czy burze, a ponadto samo porażenie prądem może być zacznie bardziej niebezpieczne w przypadku, gdy stoimy bezpośrednio na ziemi. W ogrodzie często używamy także przenośnych urządzeń elektrycznych takich jak kosiarki i piły, co również niesie ze sobą pewne zagrożenia. Konieczna jest tutaj współpraca z wykwalifikowanym elektrykiem który będzie w stanie zadbać o prawidłowe przygotowanie takiej instalacji – musi ona być zaprojektowana w racjonalny i bezpieczny sposób. Jeśli chcemy zapewnić sobie w ogrodzie wiele źródeł energii, to najlepiej będzie skorzystać z pomocy inżyniera-oświetleniowca który posiada już doświadczenie w wykonywaniu instalacji w takich ogrodach.

Wysokie bezpieczeństwo zapewnia nam zasilanie urządzeń elektrycznych prądem o niskim napięciu, najlepiej nie wyższym niż 24 V. Równocześnie jednak nie jest to możliwe w przypadku wielu rodzajów lamp zewnętrznych. Bardzo często źródłem światła są w nich żarówki halogenowe lub diody elektrolumisencyjne. Potrzebują one do zasilania specjalnego transformatora bezpieczeństwa, w którym rozdzielone są uzwojenia pierwotne i wtórne; takie rozwiązanie daje nam pewność, że w części instalacji za transformatorem nie będzie pojawiało się napięcie 230 V. Transformator taki musi być umieszczony w środku budynku, aby nie zagrażały mu żadne szkodliwe czynniki atmosferyczne. Instalacja o niskim napięciu jest bezpieczna i w zupełności wystarczy do zasilania oświetlenia w basenie czy oczku wodnym. Rozwiązania tego nie stosuje się jednak do zasilania lamp o dużej mocy.

bezpieczna instalacjaW przypadku stosowania zewnętrznej instalacji o napięciu 230 V konieczne jest również użycie dodatkowych wyłącznikiem nadprądowym oraz różnicowoprądowym – także ze względów bezpieczeństwa. Prąd o napięciu 230 V pozwala na zasilenie wielu lamp ogrodowych. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w swoim ogrodzie kilku dodatkowych gniazdek na urządzenia takie jak kosiarka czy grill elektryczny. Bardzo ważne jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie wszystkich przewodów elektrycznych biegnących tutaj pod ziemią. W takich kablach stosuje się izolację znacznie odporniejszą niż to, z czego korzysta się w pomieszczeniach.