Post

Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj oświetlenia zewnętrznego musimy się zastanowić nad tym jaki efekt ma ono przynieść i jakie funkcje powinno spełniać.

Przeznaczenie oswietleiaW zależności od tego czy ma być dekoracją czy elementem wystroju o charakterze praktycznym można stosować inne rozwiązania. W tej chwili decydować się można na oświetlenie solarne, żywy ogień czy świece oraz pochodnie. Oczywiście najlepsze i najbardziej uniwersalne będzie oświetlenie elektryczne. Natomiast lepsze będzie solarne, ponieważ będzie tańsze w eksploatacji i nie będzie problemów z jego podłączeniem do sieci. Daje jednak mało światła, dlatego sprawdzi się w tych miejscach, gdzie go zbyt wiele nie potrzeba. Gdzie jakie światło Na balkonie czy tarasie najlepiej decydować się na oświetlenie elektryczne. Poza kinkietami czy wiszącymi oprawami można także decydować się na dobrze wykonane lampy domowe czy nawet świece, jeśli się je odpowiednio zabezpieczy. Dzięki temu nasz ogród zyska.

Reflektorki Warto dodatkowo oświetlać poszczególne elementy wyposażenia. Najlepiej sprawdzą się takie reflektorki, które są dobrze wykonane i zabezpieczone. Do popularnych należą takie, które umieszcza się w ziemi, gdzie zostają zagłębione. W ciągu dnia będą niewidoczne i nie przeszkadzają przy pracach ogrodowych. Trzeba także uważać na zbyt intensywne światło ponieważ, gdy takie się przygotuje może się okazać, że efekt będzie odwrotny niż ten jakiego byśmy oczekiwali. Czasami pojawiają się zbyt duże kontrasty i jak się okazuje taki problem jest jeszcze trudniejszy do zweryfikowania oraz pokonania. Poszczególne elementy muszą mieć dopasowane oświetlenie do swojej charakterystyki. Nie wszędzie bowiem dobrze sprawdzi się oświetlenie od dołu. W niektórych miejscach lepiej pasować będzie oświetlenie na wprost roślinności. Dodatkowo oświetla się często również zbiorniki wodne, przez specjalne rozproszone światło, które znajduje się na dnie. Poszczególne elementy trzeba oczywiście umieć dobrze dopasować i w ten sposób uda się osiągnąć najlepsze efekty. Do praktycznych elementów oświetlenia będzie należeć oświetlenie ścieżek, podejść czy schodów. W ten sposób na naszym terenie będzie bezpieczniej i łatwiej będzie się tam poruszać. Oczywiście takie oświetlenie musi mieć odpowiednią powierzchnię, tak by ilość dawanego światła została należycie rozdzielona.