Post

Oświetlenie zewnętrzne – rodzaje

lampy słupkoweOświetlenie zewnętrzne domu oraz jego bezpośredniego otoczenia może być zapewniane z wielu różnych źródeł. Sporą popularnością cieszą się na przykład lampy słupkowe (o wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów), poszczególne rodzaje reflektorów, lampy wiszące, wpuszczane w podłoże oprawy czy też opaski LED-owe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy opisany tutaj model ma swoje własne cechy, przez co kompletnie inaczej może sprawdzić się w innych okolicznościach. Z tego też powodu ciężko jest jednoznacznie określić, które z nich wybierane są najczęściej.

Lampy słupkowe zazwyczaj są umieszczane przy ścieżkach oraz chodnikach. W dużym ogrodzie z trawnikiem o wiele lepszym rozwiązaniem będą wysokie, sięgające nawet kilku metrów latarnie. Mają one niewątpliwie ciekawe walory estetyczne, ale jednocześnie są również bardzo praktyczne, bowiem potrafią skutecznie oświetlić każdą, nawet dużą powierzchnię. Kinkiety możemy z kolei zamontować na słupkach przy bramie wjazdowej na naszą posesję; czasami dobrze sprawdzają się również zamontowane na furtce. Do podświetlania podjazdów lub tarasów można wykorzystać oprawy zlicowane z powierzchnią kostki brukowej. Zazwyczaj są one okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Muszą być jednak odporne na uderzenia oraz działanie wody i innych czynników atmosferycznych. Na co dzień jeżdżą po nich samochody, przez co odporność na duży nacisk jest tutaj bardzo istotna.

lampy ze stali nierdzewnejCiekawą propozycją są także reflektory. Mogą one być kierowane prosto na ścianę budynku. W sklepach znajdziemy ponadto zarówno reflektory montowane na stałe jak i przenośne. Istnieje bardzo długa lista materiałów które mogą być wykorzystywane do wykonywania lamp, kinkietów, reflektorów oraz opraw; takie rzeczy odznaczają się w związku z tym bardzo zróżnicowanymi barwami. W większości przypadków producenci stosują tutaj stal nierdzewną, aluminium oraz poliwęglany. Stal oraz aluminium w połączeniu ze szkłem pozwala na stworzenie bardzo eleganckich, nowoczesnych lamp. Sporą popularnością cieszą się ponadto kinkiety oraz lampy wykonywane z połączenia kilku różnych materiałów. Stal, która jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, może być zatem połączona z drewnem tekowym albo rattanem. Prawdziwym hitem ostatnich lat są jednak masywne, betonowe lampy japońskie. Mogą one być dostępne w najróżniejszych kształtach oraz kolorach. Sporą popularnością cieszą się również tak zwane lampy designerskie, odznaczające się bardzo nietypowymi kształtami i formami.