Post

Dywan w jadalni? Nasz przewodnik po tym, co należy, a czego nie należy robić

Dywan czy nie dywan w jadalni? To gorąca debata w świecie designu! Niektórzy twierdzą, że jest to rzecz nienegocjowalna, podczas gdy inni uważają, że jadalnia bez dywanu to jedyna słuszna droga. Rozważmy szybko za i przeciw.

Z jednej strony, dodanie dywanu może pomóc zdefiniować i uziemić pomieszczenie jako odrębną przestrzeń. Może również pomóc w "strefowaniu" jadalni, jeśli jest ona częścią otwartej przestrzeni życiowej. Nie wspominając już o tym, że dywan w jadalni to świetny sposób na wniesienie odrobiny osobowości, koloru i tekstury do przestrzeni skoncentrowanej na funkcji. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że dywan w jadalni może łatwo ulec zniszczeniu od rozlanych płynów i dużego ruchu stóp (i krzeseł). W zależności od Twojego stylu życia i sposobu użytkowania jadalni, dywan może być właściwym wyborem dla Ciebie.

Zebraliśmy tutaj kilka wskazówek i uwag od naszych projektantów Modsy dotyczących wyboru dywanu do jadalni, który będzie pasował do Twojej przestrzeni i stylu życia. Przeczytaj dalej, aby poznać ich niezawodne rady!

Pierwsza zasada dotycząca każdego dywanu do jadalni brzmi: nie powinien być zbyt mały. Chcesz mieć pewność, że będziesz mógł przesuwać krzesła do i od stołu bez ryzyka, że nogi zahaczą o dywan.

Sztuczka polega na dopasowaniu rozmiaru dywanu do rozmiaru stołu, a następnie dodaniu około jednej stopy wolnej przestrzeni z każdej strony - dywan powinien być co najmniej 6" większy niż wymiary stołu dookoła. Upewnij się, że Twój dywan nie wygląda na tak duży, że zdominuje i przytłoczy Twoją jadalnię, co zaburzy równowagę w pomieszczeniu.

dywany

Zdecyduj, czy chcesz, aby kształt dywanu do jadalni odzwierciedlał Twój stół. Prostokątne stoły najlepiej wyglądają w parze z prostokątnymi dywanikami, ale jeśli masz okrągły stół, masz wiele możliwości, ponieważ wygląda on świetnie w parze z dywanikami o dowolnym kształcie - prostokątnym, okrągłym, a nawet w kształcie organicznym.

Dywaniki okrągłe i w stylu organicznym sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli Twój stół znajduje się w niewygodnym miejscu lub obszarze w domu. Na przykład, jeśli masz okrągły stół stojący w otwartej przestrzeni mieszkalnej lub w rogu, okrągły lub organiczny dywanik pomoże go zakotwiczyć, nie blokując przepływu przestrzeni. Jest to kluczowe, jeśli masz do czynienia z małą przestrzenią jadalnianą.

Jeśli wybierasz dywan do jadalni, warto rozważyć wybór kolorów i wzorów, które pomogą Ci ukryć przypadkowe plamy i zamaskować zużycie z biegiem czasu.

Wypróbuj bardziej wyszukany lub wizualnie gęsty wzór na początek - to prosty sposób na zwrócenie uwagi na projekt dywanu bez powiększania skaz na dłuższą metę. Nie chcesz również całkowicie białego dywanu w jadalni - ciemne kolory lub mieszanka kolorów są o wiele bardziej wyrozumiałe!

W przypadku każdego dywanu do jadalni chodzi o to, aby był łatwy do czyszczenia. Pomiń dywaniki wykonane z cennych materiałów, takich jak jedwab lub futro, które są niezwykle delikatne i trudne do czyszczenia. Istnieje wiele sposobów, w jakie możesz pójść, ale pamiętaj, że trwałość jest czynnikiem numer jeden do rozważenia.

Jedną z opcji jest szukanie dywaników wewnętrznych, zewnętrznych, które są odporne na warunki atmosferyczne, plamy i pleśń. Można również spróbować innych dywanów nie będących włóknami, takich jak wzory PET, które są wykonane z przetworzonego plastiku, ale mają wygląd i wrażenie wełny. Te dywaniki są również proste w czyszczeniu - możesz je po prostu wyczyścić punktowo lub przetrzeć rozcieńczonym wybielaczem.

Jeśli chodzi o niezawodną i trwałą opcję, nie można się pomylić z dywanem z włókien naturalnych. Są one ogólnie niedrogie, a te wykonane z trawy morskiej są naturalnie odporne na plamy i mogą wytrzymać duży ruch pieszych.

Jeśli szukasz trwałego dywanu z tkaniny, wełna jest dobrym wyborem, ponieważ jest naturalnie antybakteryjna, łatwa w czyszczeniu i przetrwa dziesiątki lat, jeśli będziesz o nią dbał. Pamiętaj tylko, aby wybrać dywan o niskim runie (patrz następna wskazówka!).

Chociaż uwielbiamy dywany z wysokim włosiem, lepiej nadają się one do pomieszczeń, w których chcesz się przytulić i poczuć atmosferę pluszu. W jadalniach, dywany z wysokim włosiem mogą zamiast tego skończyć się ukrywaniem brudu i okruchów!

Dlatego dywan o niskim runie (co w zasadzie oznacza dywan, który nie jest zbyt kudłaty lub puszysty) jest znacznie lepszym rozwiązaniem do jadalni. Rozważ dywan o płaskim splocie lub nawet o splocie pętelkowym. Te ciasno tkane dywaniki są również świetne, jeśli Twoja jadalnia znajduje się w miejscu o dużym natężeniu ruchu, nie tylko dlatego, że są trwałe, ale dlatego, że są również cieńsze i nie będą stwarzać tak dużego zagrożenia potknięciem.

Wreszcie, nie wszystkie jadalnie potrzebują dywanu! Jeśli jesteś zadowolony z przepływu przestrzeni i relacji między stołem jadalnym i podłogi, to może nie trzeba dywan.

Jedną z głównych rzeczy, jakie robi dywan, jest pomoc w wyśrodkowaniu i uziemieniu przestrzeni jadalni. Można to jednak osiągnąć również w inny sposób, np. centrując żyrandol lub otaczając stół jadalny kontrastowymi siedzeniami.

Jeśli nie uważasz, że dywan jest dla Ciebie odpowiedni, to w porządku - nie ma twardej i szybkiej zasady, która mówi, że koniecznie musisz go mieć! Jeśli jednak zdecydujesz się na dywan, upewnij się, że jest on dobrze dopasowany do Twojego stylu i stylu życia oraz że będzie Ci służył przez wiele lat.