Post

Jak wybrać idealne oświetlenie do salonu?

lampy wiszące w salonieW chwili obecnej na rynku spotkamy się z naprawdę ogromnym wyborem lamp do salonu, przez co robienie związanych z tym zakupów może być dla nas doskonałą zabawą oraz czystą przyjemnością. Z drugiej jednak strony warto potraktować to jako spore wyzwanie, bowiem pomieszczenie takie musi być przede wszystkim wielofunkcyjne. Architekci i projektanci wnętrz stale starają się przekonywać nas o licznych zaletach stosowania jak największej liczby bocznych źródeł światła. Niemniej jednak dla większości z nas nadal najważniejsze są zwykłe lampy wiszące, rzeczy takie jak kinkiety traktując wyłącznie jako dodatek. Z jednej strony wydaje się nam to być lepszym i dużo prostszym rozwiązaniem, a z drugiej bardzo pomaga nam tutaj rynek, który kusi nas ogromnym wyborem najróżniejszych typów oraz modeli takich lamp. Spotkamy się tutaj z naprawdę oryginalnymi rzeczami, które odznaczają się niezwykłym wyglądem.

W czasie kupowania czegoś takiego najważniejszą kwestią jest jednak odpowiednie dopasowane lampy do charakterystyki danego wnętrza. Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od rozmiarów danego pomieszczenia. Jeśli jest ono duże i wysokie, to bardzo dobrą propozycją będzie dla nas efektowny, ozdobny żyrandol; możemy zdecydować się na bardziej klasyczną odmianę takiej lampy która zachwyci nas połyskującymi kryształkami. Jeżeli jednak nasz salon jest nieco mniejszy, to będziemy mieli tu niestety dużo mniejsze możliwości. Bardzo ważne jest dokładne obliczenie optymalnej średnicy naszego żyrandola – możemy zrobić to z pomocą prostego wzoru. Szerokość oraz długość pokoju dzielimy przez 30, a otrzymany wynik mnożymy dodatkowo przez 2.5. Przyjmijmy przykładowo, że optymalna średnica dla danego salonu wynosi około 60 cm.

jakie lampy do salonuKolejnym ważnym elementem jest sama wysokość takiej lampy. Większość specjalistów zgadza się co do tego, że odległość pomiędzy lampą a żyrandolem powinna wynosić około 210 cm. Stwarza to pewien problem w niewysokich mieszkaniach, gdzie odległość od podłogi do sufitu wynosi około 250 cm. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może być plafon. Aby lampa była dla nas zadowalająca, musimy również określić odpowiedni kąt padania światła. Jeśli jest ona zawieszona wyżej, to oświetlany przez nią obszar siłą rzeczy będzie większy. Możemy postawić zarówno na światło ogólne jak i skierowane na jeden tylko punkt. Warto pamiętać przy tym, że oświetlenie może znacznie powiększać lub pomniejszać optycznie dane wnętrze.