Post

Rodzaje kinkietów - który wybrać do własnego domu?

funkcje kinkietuKinkiety nadal są bardzo popularnym typem lamp. Wielu ludzi kupuje je do swojego domu i wprost nie wyobraża sobie, aby ich w nim zabrakło. Sekret tkwi obecnie w dużej liczbie rodzajów kinkietów, jakie możemy odnaleźć na rynku. Są to zarówno typy nowoczesne, pasujące do minimalistycznych wnętrz, jak też kinkiety stylowe, wzorowane na dawnych lampach, jakie znamy z historii. Mnogość wzorów, kolorów oraz materiałów, z jakich są tworzone sprawia, że naprawdę każdy klient może odnaleźć coś właściwego dla siebie. Jest jednak kilka kwestii, o których każdy powinien wiedzieć przed zakupem i nad którymi każdy powinien się nieco zastanowić.

Po pierwsze, należy się zastanowić do jakiego pomieszczenia jest nam potrzebny kinkiet/kinkiety. Zdecydowanie jest to najważniejsza kwestia, ponieważ od odpowiedzi na to pytanie uzależniony jest zarówno styl kupowanych przedmiotów, jak też jasność światła, jakie powinny zapewnić. Kinkiety nie mogą być jedynym źródłem światła - bez względu na to, czy umieszczamy je w salonie, sypialni, czy w łazience. Warto się jednak namyślić, czy będą nam służyły jako lampka nocna, czy mają się świecić całą noc w pokoiku dziecięcym (rozwiązanie dla dzieci, które boją się ciemności), czy też chcemy aby stanowiły dodatkowe źródło światła w łazience, przy lustrze. Lampki nocne powinny świecić stłumionym, ciepłym blaskiem, natomiast w lustrze chcemy wszystko widzieć jasno i wyraźnie. Nie kupujmy kinkietów nie wiedząc, gdzie je potem umieścimy - tylko dlatego, że nam się bardzo podobają. Później możemy mieć problem ze znalezieniem im właściwego miejsca.

Po drugie, nie powinniśmy zapominać, że skoro kinkiety nie mogą być jedynym źródłem światła w pokoju, warto aby pasowały do żyrandola. Oczywiście, w sypialni możemy sobie pozwolić na nieco większą dowolność, ale zdecydowanie salon jest miejscem reprezentacyjnym, zatem żaden niedopasowany element nie powinien się w nim znaleźć i psuć dopracowanej całości. Na szczęście w sklepach możemy odnaleźć gotowe komplety. Możemy również sami spróbować dopasować kinkiety do już zawieszonego żyrandola.

klosz na kinkietJest wiele rodzajów kinkietów, ale podstawowy podział dzieli je na te o oprawie transparentnej lub nieprzezroczystej, klasyczne lub nowoczesne, o otwartym lub zamkniętym kloszu oraz o kloszu skierowanym w górę lub w dół. Wyobraźmy sobie dany kinkiet w pomieszczeniu i zastanówmy się przed zakupem, jaki efekt pragniemy dzięki niemu osiągnąć. To ułatwi nam poszukiwanie odpowiedniego - idealnego do naszego mieszkania.