Post

Wybór lamp do kuchni

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni nie jest prostym zadaniem – śmiało można potraktować to jako poważne wyzwanie. Do najpopularniejszych i najlepszych rozwiązań stosowanych w tym pomieszczeniu zaliczają się przede wszystkim kinkiety oraz lampy wiszące, choć wybór jest tutaj oczywiście bardzo szeroki. W kuchni nie zaleca się natomiast lamp stojących, zarówno tych ustawianych na podłodze jak i na innych meblach. Głównym tego powodem jest zwykła oszczędność miejsca – w pomieszczeniu takim jak kuchnia każdy kawałek płaskiej powierzchni może być wykorzystywany do gotowania. Z tego też powodu ustawianie w takich miejscach lamp może być zwykłym marnowaniem wolnej przestrzeni.

oświetlenie w kuchniPierwszą i najbardziej podstawową rzeczą o jaką musimy tutaj zadbać jest oczywiście odpowiednia lampa wisząca. Powinna ona dawać światło na tyle intensywne, aby mogła skutecznie oświetlić całe pomieszczenie. Znika dzięki temu konieczność montowania na ścianach dodatkowych kinkietów. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim kuchnia jest pomieszczeniem zwykle wypełnionym po brzegi najróżniejszymi elementami wyposażenia. Sprawia to, że przy takim oświetleniu od razu powstają liczne cienie i mniej oświetlone miejsca, które oczywiście nie prezentują się zbyt dobrze. Oprócz tego nie ma żadnej możliwości szybkiego "przewieszenia" takiej lampy w jakiekolwiek inne miejsce. Sprawia to, że poleganie wyłącznie na lampach wiszących w takim pomieszczeniu nie jest zbyt wskazane.

lampa wisząca do kuchniDoskonałym uzupełnieniem dla podstawowej lampy wiszącej mogą być kinkiety. Jest to źródło światła montowane na ścianach. Dają naprawdę dobre oświetlenie i jednocześnie eliminują wspomniany już wyżej problem powstawania cieni, bowiem możemy umieścić je w dowolnym, odpowiadającym nam akurat miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich wyłącznie na dwóch albo trzech ścianach. Oświetlenie to jest dużo bardziej skupione i punktowe niż lampy wiszące, o czym koniecznie musimy pamiętać. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są tutaj lampy ruchome. Mówiąc w skrócie, są to lampy umieszczone na specjalnych torach zamontowanych na suficie – możemy je przemieszczać wedle własnego uznania.