Post

Jak wybrać idealną lampę wiszącą?

jaką lampę wybraćDzięki wybraniu odpowiednich lamp do danego pomieszczenia będziemy w stanie skutecznie wyeksponować wszystkie jego walory i pokazać, jak wiele ciekawych dodatków i kolorów w nim zastosowaliśmy. Wszystko to dzięki ustawieniu światła w taki sposób, aby padało pod odpowiednim kątem. Wybór lamp z jakim spotkamy się obecnie na rynku jest oczywiście bardzo szeroki – dostępne są tutaj lampy stołowe, wolnostojące, kinkiety oraz należące do zdecydowanie najpopularniejszych lampy wiszące. Aby wybrać rzeczywiście idealną dla siebie lampę wiszącą musimy zwracać uwagę na całe mnóstwo różnych kwestii. Do tych najważniejszych z nich zalicza się dobra odpowiedniej mocy żarówki oraz koloru emitowanego przez nią światła. Każde pomieszczenie w naszym domu posiada własną charakterystykę i w każdym spotkamy się z zupełnie innymi potrzebami. Jeśli szukamy na przykład oświetlenia do salonu, to najlepszą propozycją będą dla nas lampy dające intensywne, bardzo jasne światło, które sprzyja aktywności i pracy. Z kolei w sypialni możemy zdecydować się na coś, co wprowadzi tam intymny, wyjątkowy nastrój.

W przypadku większości pomieszczeń potrzebne jest jedno główne źródło światła oraz przynajmniej kilka dodatkowych, mniejszych lamp. W czasie robienia takich zakupów warto zwracać uwagę również na panujące w danym momencie trendy. Obecnie sporą popularnością cieszą się lampy których ramy wykonywane są z mosiądzu, stali, szkła albo aluminium. W modzie nadal jest także złoto i srebro. Jeśli chcemy zdecydować się na żyrandol z ozdobnymi kryształkami, to warto pamiętać, że będzie to dobra propozycja właściwie tylko do salonu czy jadalni; w przedpokoju czy kuchni raczej nie sprawdzi się to już tak dobrze. Kuchnia czy łazienka to pomieszczenia w których powinniśmy stawiać głównie na kwestie praktyczne, zaś sama prostota w wyglądzie także jest tu bardzo ceniona.

zawieszenie lampyPewną regułą jest wieszanie lampy na samym środku sufitu. Ulega to jednak stopniowej zmianie, bowiem projektanci nowoczesnych wnętrz stosują tutaj wiele bardziej oryginalnych rozwiązań. Lampa jest tutaj zawieszona nad stołem, a ten niekoniecznie musi być umiejscowiony w centralnym miejscu pomieszczenia. Bardzo ważne znaczenie ma wysokość lampy. W czasie wybierania jej powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na metraż danego pomieszczenia. W niewielkich pomieszczeniach lampa może być zawieszona nieco niżej – będzie wówczas dawała znacznie bardziej intensywne światło. Analogicznie, w większym pomieszczeniu lampa powinna być zawieszona nieco wyżej. Aby uzyskać określone efekty świetlne, powinniśmy również poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego klosza.