Post

Lampy wiszące - jak dobrać

klosz do lampy wiszącejNie ma co do tego wątpliwości, że dobrze dobrane oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdego pomieszczenia, dlatego warto szczególnie o taką kwestię zadbać. Przy dobrze dobranym świetle można stworzyć w domu miłą atmosferę i użyte lampki będą elementem wzmacniającym jakość estetyczną naszego mieszkania. Takie formy jak lampy wiszące znajdują także zastosowanie w pokoju dziecięcym czy sypialni.

Główne zalety lamp wiszących to:

- silne, wyraźne światło

- nie ma efektu oślepiania

- światło jest równomiernie rozprowadzone po pomieszczeniach

- nie ma zajętego w pomieszczeniach miejsca, tak jak w momencie, gdy postawi się jakieś źródła światła.

Lampy wiszące stają się obecnie elementem wystroju każdego domu. Trzeba więc wiedzieć jak je dobrze dopasować do swoich potrzeb. Kuchnia/jadalnia i salon W tych trzech pomieszczeniach w domu będziemy spędzać najwięcej czasu, dlatego warto szczególnie o nie zadbać. Wieszając lampę nad stołem w jadalni trzeba zadbać o to, by nie przeszkadzała w jedzeniu. Ma jednak pokazywać odrębność danego pomieszczenia i dlatego przy łączeniu kuchni z salonem takie oświetlenie stołu może być bardzo ważne. Cała powierzchnia stołu powinna być dobrze oświetlona. Dzięki temu możemy podkreślić estetykę naszego domu, wygląd stołu z potrawami i zastawy. Do salonu trzeba wybrać takie lampy, które będą dobrze rozprowadzać światło.

Wybór klosza

Jeśli chodzi lampy wiszące w tym względzie możemy wybrać jedną z kilku opcji.

- Klosz, który będzie zamknięty od góry i nie będzie przepuszczał światła. Tutaj mamy światło, które zostaje skierowane ku dołowi. Takie klosze można stosować nad stołem, dlatego, że otrzymujemy światło kierunkowe

- Klosz zamknięty od dołu, nieprzepuszczający światła. Tutaj mamy oświetlenie sufitu oraz ściany, światło zostaje przez to rozproszone. Takie formy stosuje się bardzo często w salonach i jest to istotny element wykończenia wnętrza. Klosz powinien przyjąć kształt odwróconej miski.

klosz szklany- Szklany bądź półprzezroczysty klosz - tutaj poza tym, że mamy światło padające kierunkowo to dodatkowo mamy również elementy światła rozproszonego, które będą gwarantować oświetlenie sufitu i ścian. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie wszystkich pomieszczeń.

- Odbłyśniki - tutaj jest to forma ciekawa, w której światło odbija się od specjalnie przygotowanej powierzchni. Takie lampy mogą mieć małe rozmiary, a i tak będą dawały wrażenie dużej ilości światłą. Przy wyborze klosza trzeba pamiętać, że im bardziej będzie rozbudowany tym trudniej będzie go wyczyścić.