Post

Żyrandol i plafon – jaką lampę wybrać?

ładny żyrandolDzięki wiszącej lampie możemy zapewnić sobie równomierne i wyraźne światło, które jednocześnie nie będzie dla nas zbyt oślepiające. Może to być zarówno potężny żyrandol zawieszony w salonie jak i niewielka lampka umieszczona pod blatem stołu. Istotną zaletą lampy wiszącej jest także to, że praktycznie w ogóle nie zajmuje ona przestrzeni w danym pomieszczeniu. Oczywiście, nasza lampa będzie spełniała wszystkie takie funkcje wyłącznie wtedy, kiedy będzie znajdowała się w odpowiedniej oprawie. W czasie wybierania jej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim lampy z kloszem wykonanym z materiału nieprzepuszczającego światła i zamkniętym od góry kierować będą światło w dół. Klosze wykonane z podobnych materiałów ale jednocześnie zamknięte od dołu dają bardziej rozproszone światło i oświetlają sufit i ściany. Aby otrzymać światło jednocześnie padające w dół i oświetlające ścian i sufit można zdecydować się na szklany klosz lub półprzeźroczysty abażur. W czasie wybierania klosza należy pamiętać o tym, aby źródło światła nie było widoczne dla osób korzystających z pomieszczenia. Ponadto samo światło nie może odbijać się zbyt mocno od innych powierzchni, na przykład blatu stołu. Podstawową różnicą między żyrandolem a lampą jest to, że ten pierwszy posiada więcej niż jedno źródło światła. W większości przypadków jest on zbudowany z kilku mniejszych kloszy umieszczonych na stelażu wykonanym z drewna bądź metalu. Są one najlepszą propozycją w przestronnych wnętrzach; dają rozproszone równomiernie światło.

plafon do salonuTe nowoczesne żyrandole mogą odznaczać się przy okazji bardzo oryginalnymi kształtami, przez co często stanowią one naprawdę ciekawą ozdobę każdego wnętrza. Często są sprzedawane od razu w komplecie z kinkietami, co pozwala na stworzenie wnętrza o bardzo jednolitym charakterze. Lampa wisząca jest zwykle oprawą skrywającą w sobie tylko jedną żarówkę. Oświetla ona jedynie mniejszą przestrzeń, przez co najczęściej spotyka się je nad stołem w kuchni czy jadalni. Inną propozycją są również plafony – płaskie klosze, które idealnie mogą sprawdzić się w mniejszych i niższych pomieszczeniach. Mogą być również zastosowane w pokojach dziecięcych, bowiem mamy wówczas pewność, że nie zostaną uszkodzone przez swoich małych użytkowników.