Post

Żyrandole w historii

jak powstawał żyrandolPrzez wiele lat żyrandole zaczęły tracić swoją formę estetyczną, która bardzo mocno się zmieniał. Jednak nie zmieniało się ich podstawowe zadanie. Zawsze były elementem, który miał gwarantować w pomieszczeniach odpowiednią ilość światła. Współcześnie pojawia się w sprzedaży wiele nowoczesnych rozwiazań, jeśli chodzi o żyrandole. Mamy także estetyczne modyfikacje, które mogą sprawić, że żyrandole będą się zmieniać, nadal jednak tradycyjna forma będzie często stosowana. Historia żyrandola będzie dłuższa niż samej elektryczności. Pierwsze żyrandole pojawiały się już w V wieku i nazywane były polikandylionami, które były popularne na terenie Biznacjum. Była to wyjątkowa forma dysku ażurowego, z miejscem dla kilkunastu świeczek. W ramach domów prywatnych żyrandole zaczęły się pojawiać u najbogatszych magnatów. Przy tym rozwijały się ich różne formy, okrągłe takie jak w Bizancjum, ale także coraz częściej popularne krzyżaki.

Jeśli chodzi o inne domy kupców to żyrandole pojawiły się w XV wieku. W tym okresie powoli powstawały także formy drewniane dla mniej zamożnych. W czasach, gdy królowała kultura baroku do żyrandoli zaczęto dodawać pewne elementy ozdobne. Bardzo często stosowano lusterka, różne płytki, kryształki, które miały gwarantować więcej blasku. Wszystko wykonywane było w taki sposób, by można było zawsze osiągnąć jak najwięcej światła. W ramach tych dodatków światło się odbijało i przez to mogło się wydawać, że tego blasku jest więcej. Z początkiem XVIII wieku zaczęto wprowadzać żyrandole ze szkła dmuchanego i wyjątkowo zdobionego. Rewolucję wprowadziła jednak elektryczność, która zupełnie zmieniła ten rynek. Zaczęto powoli rezygnować z kryształków i innych dodatków. Przede wszystkim nie było już takiej konieczności, że światło musi się odbijać od żyrandola. W związku z tym można było realizować więcej tanich żyrandoli dla osób mniej zamożnych.

historyczny żyrandolW okresie XX wieku żyrandole najmocniej się rozwinęły i to mimo tego, że początkowo formy estetyczne odrzucały to oświetlenie i promowały raczej lampy stojące i kinkiety. W tym okresie nie było jakiś szczególnych zmian estetycznych przy żyrandolach, ale jednocześnie sprzedawały się one dobrze. Po II wojnie światowej pojawił się wysyp nowych form. Zaczęli nad żyrandolami pracować różni nowocześni projektanci, którzy postarali się o wprowadzanie wielu ciekawych propozycji estetycznych. Nie tak dawno w sprzedaży pojawił się także taki żyrandol, który ma być formą nawiązującą do tego co było produkowane w Biznacjum. W związku z tym taki żyrandol rzeczywiście ciekawie się prezentuje i pokazuje, że nadal najważniejsza jest praktyczność, i dzięki temu rynek ciągle może zmieniać się na lepsze.