Post

Jak oświetlić wejście do domu?

oświetlenie furtki wejściowejWybierając oświetlenie wejścia do swojego domu nie powinniśmy kierować się wyłącznie kwestiami estetycznymi. Do najważniejszych jego zadań należy również zapewnienie nam wygody oraz bezpieczeństwa. Możemy mieć dzięki niemu pewność, że nie wpadniemy po ciemku na żaden element wyposażenia naszego ogrodu; ponadto oświetlone podwórko bardzo skutecznie odstrasza wszelkich włamywaczy oraz innych nieproszonych gości. Oświetlenie wejścia do domu jest dość szeroką kwestią i nie składa się wyłącznie z lamp oświetlających drzwi wejściowe. Pod tym pojęciem kryją się również wszystkie lampy które oświetlają całą ścieżką od futki aż do drzwi domu.

Do oświetlenia furtki wejściowej najlepiej sprawdzą się oprawy świetlne umieszczone na słupkach otaczających wejście; dobrym pomysłem jest również zamontowanie źródeł światła pod daszkiem chroniącym przed deszczem, jeśli nasza furtka posiada coś takiego. Światło powinno być odpowiednio ukierunkowane, przede wszystkim na klamkę i dzwonek czy domofon. Ważne jest także oświetlenie tabliczki z numerem domu. W tym przypadku można zdecydować się na oprawę umieszczoną na specjalnym wysięgniku, skierowaną prosto na tabliczkę. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wodoszczelna oprawa z płaskim frontem, którą przykręca się u szczytu domu; po wewnętrznej stronie klosza możemy umieścić cyfry z numerem domu. Ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi wejściowych możemy oświetlić na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest światło padające z hermetycznych opraw umieszczonych na dole, na poziomie trawnika.

oświetlenie drzwiDrugie rozwiązanie to oświetlenie takiej ścieżki z góry za pomocą specjalnych słupków oświetleniowych. Jeśli droga taka jest dość długa, to warto zdecydować się na wyższe słupki, które mogą oświetlić większy obszar. Wybierając oświetlenie samych drzwi wejściowych powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na ich wygląd oraz styl całego domu. Pomysłów na ciekawe oświetlenie drzwi jest naprawdę całe mnóstwo. Do najciekawszych możliwości należą kinkiety, reflektory czy lampy umieszczane na wysięgnikach. Mogą one być wieszane na różne sposoby, po jednej lub obu stronach drzwi, nad nimi czy pod zadaszeniem. Nieco uwagi warto poświęcić również oświetleniu schodów wejściowych. Jeśli są one niższe, to raczej nie wymagają osobnych lamp. Ciekawym pomysłem może być umieszczenie opraw świetlnych pod balustradą.