Post

Oświetlenie dekoracyjne do ogrodu

jak oświetlić ogródDzięki odpowiedniemu oświetleniu swojego ogrodu będziemy w stanie nie tylko znacznie wzbogacić cały wygląd takiego miejsca, ale również ułatwić sobie poruszanie się w nim po zmroku oraz odstraszyć potencjalnych nieproszonych gości. Należy wybrać takie rozwiązania, które nie będą przeszkadzały ani domownikom, ani naszym sąsiadom. Bardzo ważne jest oczywiście dopasowanie takich lamp do konkretnego stylu, jaki chcielibyśmy wprowadzić w naszym ogrodzie. Systemy lamp montowanych w ogrodzie mają często wiele różnych zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim do podświetlania podjazdów do garażu, bram, schodów i tarasów, a także wszystkich innych elementów ogrodu, które zdaniem właścicieli zasługują na nieco większą uwagę.

W czasie planowania rozmieszczenia takiego oświetlenia bardzo ważne jest zarezerwowanie dla niego miejsca w każdym miejscu, gdzie tylko występuje jakakolwiek nierówność terenu. Miejsca pochyłe, zbiorniki wodne czy nawet schody są tutaj idealnym przykładem. Z oświetleniem ogrodowym nie można przesadzić, bowiem w nadmiarze będzie ono sprawiało bardzo negatywne wrażenie. Ponadto musi ono być w pełni dopasowane do wszystkich naszych oczekiwań względem stylu, jaki chcielibyśmy wprowadzić w takim miejscu. Musimy także postarać się o jego odpowiednie, nieco dyskretne rozmieszczenie. Niezwykle istotna jest również energooszczędność. Obecnie na rynku spotkamy się z naprawdę ogromnym wyborem tego typu rozwiązań, dzięki czemu zawsze będziemy w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

halogeny punktoweRodzaj zastosowanych źródeł światła w ogromnym stopniu może wpływać na efekt, jaki uzyskamy za pomocą takiego oświetlenia. Źródła takie mogą na przykład emitować światło o bardzo zróżnicowanej barwie. Najtańszym i nadal bardzo popularnym rozwiązaniem są zwykłe żarówki; emitują one światło o ciepłej, białej barwie. Inną propozycją są żarówki halogenowe, które realistycznie podkreślają prawdziwe barwy podświetlanych obiektów, choć jednocześnie mogą wywoływać spore kontrasty świetlne. Jeśli chcemy skutecznie podświetlić jedynie poszczególne elementy ogrodu lub domu, to możemy zdecydować się na halogeny punktowe. Jeśli ktoś szuka prostego i energooszczędnego źródła białego lub kolorowego światła, to doskonałą propozycją będą dla niego diody LED, cieszące się aktualnie sporą popularnością. W ogrodzie nie warto natomiast decydować się na energooszczędne świetlówki, bowiem nie sprawdzają się one zbyt dobrze w warunkach zewnętrznych.