Post

Jak znaleźć idealną lampę?

lampa wisząca do biuraGdy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia, nie możemy zaprzeczyć temu, że dokonywany przez nas wybór może obejmować przynajmniej kilka alternatywnych rozwiązań. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście lampa wisząca znana z tego, że gwarantuje wyraźne i rozmieszczone równomiernie światło, a jednocześnie nie oślepia. Sprawdza się jako żyrandol w salonie, z powodzeniem może jednak pełnić również funkcję nastrojowej latarenki umieszczonej nad jadalnianym stołem. Co więcej, jej atutem jest to, że wcale nie zajmuje zbyt dużej przestrzeni.

Oczywiście, źródło światła spełnia funkcje, jakie mu stawiamy przede wszystkim wówczas, gdy posiada odpowiednią oprawę. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że oprawy z kloszem, który nie tylko nie przepuszcza światła, ale również jest zamknięty do góry charakteryzują się tym, że kierują światło do dołu. Z sytuacją odwrotną mamy do czynienia wówczas, gdy decydujemy się na oprawy z kloszem, który nie przepuszcza światła, ale jest zamknięty do dołu. Gdy chcemy zainwestować w półprzezroczyste abażury oraz szklane klosze musimy pamiętać, że uzyskamy w ten sposób nie tylko światło, które pada bezpośrednio przed otwór, ale także światło rozproszone. Jeśli zatem zastanawiamy się nad wyborem klosza lub abażuru, powinniśmy mieć na uwadze to, czy chcemy, aby źródło światła było widoczne oraz to, czy zależy nam na tym, aby jego obraz odbijał się od powierzchni, na którą patrzymy.

żyrandol do kuchniGdy analizujemy żyrandole na naszą uwagę zasługuje przede wszystkim to, że, w przeciwieństwie do lamp, charakterystyczne jest dla nich posiadanie więcej niż jednego źródła światła. Zazwyczaj składają się one ze stelaża wykonanego z drewna, plastiku albo metalu oraz kilku niewielkich szklanych kloszy, choć oczywiście i one mogą być wykonane również z szeregu innych materiałów. Żyrandol prezentuje się najlepiej wtedy, gdy mamy do czynienia z przestrzennym wnętrzem, charakterystyczne jest dla nich przy tym i to, że świecą równomiernym i rozproszonym światłem. Najnowocześniejsze rozwiązania charakteryzują się ciekawymi, a niekiedy również dość zaskakującymi kształtami, stanowią więc wyjątkową ozdobę bez względu na to, czy mówimy o pokoju dziennym, czy też o sypialni.