Post

Twój przewodnik po typach kryształu dla żyrandoli

Od dawna marzysz o tym, aby zainstalować w swoim domu kilka naprawdę wyrazistych żyrandoli.

Czy chcesz zaakcentować swoją jadalnię z oszałamiającym żyrandolem kryształowym, znaleźć odpowiednie oświetlenie klatki schodowej lub foyer, lub chcesz ożywić każdy inny pokój w swoim domu, chcesz się upewnić, że znajdziesz idealny kawałek. Ale jaki typ i cięcie kryształu są odpowiednie dla Ciebie, i jaki jest najlepszy sposób, aby dbać o swój żyrandol? Przede wszystkim, jak można znaleźć kryształ, który daje ci blask, na który zasługujesz?

W nim powiemy Ci, co musisz wiedzieć o niektórych z najbardziej popularnych typów kryształu. Omówimy kryształy K9, Swarovski, Gemcut, Handcut i Venetian. W ten sposób będziesz mógł podjąć najlepszą możliwą decyzję dotyczącą sposobu, w jaki chciałbyś oświetlić swój dom.

K9 Crystal (chiński)

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kryształów używanych w konstrukcji żyrandoli jest kryształ K9, czasami określany jako szkło K9. Litera "K" jest nawiązaniem do niemieckiego słowa oznaczającego koronę (Krone), a liczba 9 odnosi się do zawartości ołowiu w szkle (9%). To właśnie tego kryształu używamy w naszych produktach.

Jest to chiński optyczny borokrzemianowy kryształ koronowy i zazwyczaj nie wymaga wielu nacięć podczas przycinania go do idealnego kształtu. Jest on również ceniony za swoje niskie właściwości rozpraszające. Jest on wykonany z borokrzemianu szklanego i wykorzystuje kryształ optyczny w przeciwieństwie do tlenku ołowiu. Co ciekawe, kryształ optyczny jest tym samym materiałem, który jest używany w soczewkach Teleskopu Hubble'a. Dzieje się tak dlatego, że kryształ optyczny jest znacznie bardziej przejrzysty niż kryształ ołowiany lub szkło, ponieważ jest prawie całkowicie pozbawiony pęcherzyków powietrza i zadrapań. Jego przejrzystość wynika ze sposobu, w jaki jest produkowany. Jest on podgrzewany do rekordowo wysokich temperatur, a następnie powoli sprowadzany do niższych temperatur, aby uniknąć niespójności.

Co więc sprawia, że kryształ K9 jest idealnym materiałem dla Twojego żyrandola?

Po pierwsze, jest on o 15% lżejszy od kryształu ołowiowego, co oznacza, że nie będziesz musiał się martwić o to, że żyrandol uszkodzi Twój sufit lub, co gorsza, spadnie i się złamie. Jest również trwały, więc nie będziesz musiał się martwić o przypadkowe pęknięcie kryształów, gdy będziesz czyścić lub przenosić swój żyrandol.

Ponieważ kryształ K9 ma wysoki współczynnik załamania światła, oferuje on więcej "blasku" niż inne rodzaje kryształów. Posiada również niesamowitą przejrzystość, która pomaga tworzyć konsekwentnie, jaśniejsze odblaskowe wzory świetlne. Jest idealny do stworzenia naprawdę wyrazistego żyrandola, który przykuje uwagę w każdym pomieszczeniu.

Najlepsza ze wszystkich, jest jednak przystępność kryształu K9. Z powodu zawiłości wzorów i wysokiej zawartości odblaskowej, wielu nabywców spodziewa się, że będą wyceniani z żyrandoli wykonanych z kryształu K9. Jednakże, oferuje on luksusowy wygląd w zaskakująco przystępnej cenie. Oferuje on znacznie bardziej konkurencyjny punkt cenowy niż wiele innych rodzajów kryształu, szczególnie dzięki niższym kosztom produkcji. Jest to również jeden z najczęstszych typów kryształów używanych w luksusowych żyrandolach - nie zakładaj więc, że jego niski koszt oznacza konieczność kompromisu w kwestii jakości.

Kryształy Swarovskiego (austriackie)

Choć K9 jest prawdopodobnie najbardziej popularnym typem kryształu używanym do produkcji żyrandoli, nie jest to jedyna opcja.

Oczywiście, prawdopodobnie słyszałeś o austriackich kryształach Swarovskiego, które są kawałkami maszynowo ciętego szkła, które zostały pokryte roztworem dla dodatkowej trwałości.

Są one znane z tego, że mają doskonale ostre fasetowanie, ale są z pewnością na drogiej stronie. Są one wykonane w austriackich Alpach i pochodzą z zawartością ołowiu ponad 30%. Są to również doskonałe opcje dla tych, którzy szukają kryształów w różnych kolorach.

Jednakże, są one również na drogiej stronie, co oznacza, że należy być przygotowanym na trochę inwestycji. Koszt ten ma prawdopodobnie coś wspólnego z historią samego domu. Jej założyciel, Daniel Swarovski, był pierwszą osobą, która użyła maszyny do cięcia i polerowania szkła.

Dziś kryształy Swarovskiego są wykorzystywane nie tylko do produkcji żyrandoli, ale także do tworzenia zachwycającej biżuterii. 

Kryształy Gemcut (egipskie)

Możesz również zdecydować się na kryształ egipski, znany również jako Gemcut lub kryształ marokański.

Ten typ kryształu ma doskonały połysk i blask, ale także wymaga sporej ilości utrzymania. Jednak plusem jest to, że te kryształy są szczególnie nieskazitelne i mają dobrą ilość tlenku ołowiu w nich.

Będziesz musiał oczyścić kryształy gemcut około raz na 2 miesiące, aby utrzymać je jasne i błyszczące.

Kryształy Handcut (Turecki)

Kryształy handcut, zwane również kryształami tureckimi lub regalnymi, to jeden z najstarszych rodzajów kryształów.

Jak sama nazwa wskazuje, jest on cięty ręcznie na żelaznych i piaskowcowych kołach, a następnie polerowany przy użyciu marmurowego pyłu.

Choć piękny, ręcznie szlifowany kryształ jest nie tylko drogi - w niektórych przypadkach ślady po kołach mogą być widoczne. Istnieją również ręcznie dmuchane opcje, idealne dla tych, którzy wolą, aby ich kryształy miały gładsze krawędzie.

Kryształy weneckie (włoskie)

Szkło weneckie jest znane na całym świecie ze swojego piękna i przejrzystości.

Przez dosłownie setki lat, Wenecja, Włochy była znana na całym świecie z oszałamiającego szkła Murano. Oprócz używania tego szkła do produkcji zastawy stołowej, wazonów i biżuterii, jest ono również używane do tworzenia wspaniałych żyrandoli.

Co więc odróżnia je od innych?

Zamiast polerowania w maszynie lub cięcia ręcznego, jest ono formowane i polerowane ogniem. To właśnie nadaje kryształowi weneckiemu jego charakterystyczny połysk.

Jeszcze lepiej?

W porównaniu z innymi rodzajami ciętego szkła, jest to również niedroga opcja.

Teraz, gdy wiesz trochę więcej o wielu rodzajach kryształów dostępnych dla Ciebie, krótko omówmy różne cięcia, z których możesz wybierać.

Prawda jest taka, że kształty kryształów są nieco podobne do cięcia diamentów i innych kamieni szlachetnych. Ale zamiast ozdobić swój palec, są one wiszące od sufitu zamiast.

Po pierwsze, nie jest bardziej tradycyjny kształt ośmiokąta, z ośmiu stron i wysokiej ilości odbicia. Jeśli chciałabyś mieć dłuższe, spiczaste i proste kryształy, poszukaj szlifów soplowych. Szukasz kryształów w kształcie kwiatów? Poproś o kryształ w kształcie rozety lub żyrandol z kryształowymi akcentami w kształcie rozety.

Kryształy w kształcie łezki są znane jako kryształy szwedzkie lub gruszkowe i będą one szersze w porównaniu do innych cięć. Bagietka lub szlify kolonialne są płaskie z jednej strony i podniesione z drugiej.

Gotowy by dodać kryształowy żyrandol do swojego domu?

Bez względu na to, jaki projekt lub cięcie kryształowego żyrandola preferujesz, zasługujesz na to, aby mieć jak najwięcej opcji, jeśli chodzi o wybór idealnego środka dla Twojego domu.

żyrandol światło