Post

Lampy sufitowe – o czym warto wiedzieć?

PlafonieryŻyrandole to lampy, które są przeznaczone do ogólnego oświetlania pomieszczeń. Najczęściej wiesza się je w środku pomieszczenia, bezpośrednio pod sufitem. W klasycznych żyrandolach spotkamy się z kloszami, które są zwieńczeniem ich długich ramion, przez co najciekawsze efekty można za ich pomocą osiągnąć w wysokich pomieszczeniach. Mogą one posiadać kilka źródeł światła. Jeśli ich klosze są skierowane do dołu, to światło najefektywniej działa w ich obrębie. Oprócz tego pokój oświetlany jest dodatkowym światłem rozproszonym przez oprawę klosza. Kierując klosze w stronę sufitu uzyskamy światło rozproszone i odbijające się od jego powierzchni, zaś do dołu – otrzymamy światło bezpośrednie.

Żyrandole mogą być uznane za dość ponadczasowe rozwiązanie, choć oczywiście z biegiem czasu ich kształty znacznie się zmieniają. Klasyczne, wieloramienne oprawy nadal są bardzo chętnie stosowane; najczęściej wykonuje się je z kolorowych materiałów i nadaje się im fantazyjne kształty. Oprócz tego na rynku spotkamy się także z bardziej nowoczesnymi odmianami, które najczęściej posiadają proste, wykonane ze stali ramiona. W charakterze ozdób zwykle stosowane są tutaj kryształy lub szkło, które ma imitować ów materiał. We wnętrzach w stylu fusion świetnie mogą sprawdzać się żyrandole inspirowane tradycyjnymi formami, na przykład pałacowymi, przy produkcji których użyto mniej typowe dla takich form materiały – szkło czy plastik. Ich oryginalne wzornictwo pozwala na zaaranżowanie przy ich pomocy pomieszczeń na wiele różnych sposobów i uzyskiwanie naprawdę ciekawych efektów. Takie wystawne żyrandole możemy zawieszać dosłownie wszędzie, nie tylko w tych najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach.

klasyczny żyrandolW przypadku oświetlenia nieco niższych wnętrz doskonałym wyborem będą nowoczesne oprawy, bowiem łączą one swoją formą cechy żyrandola oraz plafoniery. Standardowa budowa takiej oprawy składa się z podstawy – można ona być okrągła, prostokątna lub owalna – z której "odrastają" liczne ramiona. Plafoniery są dzisiaj istotnym konkurentem dla żyrandoli – są to umieszczane bezpośrednio pod sufitem oprawy świetlne. Ich budowa może być zamknięta w całości, lub tylko częściowo. Ich światło jest rozproszone i nie wywołuje głębokich cieni. Niektóre z nich pozwalają na zamontowanie kilku źródeł światła. Jeszcze niedawno takie rzeczy były kojarzone głównie z oświetleniem kuchni czy łazienki, ale obecnie z powodzeniem korzysta się z nich w salonach i sypialniach.